T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adana İl Sağlık Müdürlüğü Tufanbeyli Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Adana İl Sağlık Müdürlüğü Tufanbeyli Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hemodiyaliz Ünitesi

Güncelleme Tarihi: 06/08/2019

Ünitemizde 1 diyaliz teknikeri, 2 hemşire ve 1  temizlik personeli görev almaktadır.
Hastalarımız daha önceleri haftada 3 kez ilçe dışında  tedavilerini yaptırmak zorunda kalırken, diyaliz ünitemizin hizmete girmesiyle bu hastalarımız artık kendi hastanelerinde ve ulaşım sorunu olmadan gönül rahatlığıyla tedavilerini görebilmektedirler.

Ünitemizde böbrek yetersizliği nedeni ile yaşamını diyaliz tedavisi ile devam ettirmek zorunda olan hastalara hizmet verilmektedir. Diyaliz tedavisi hemodiyaliz  tedavisi olarak yapılmaktadır.

Hemodiyaliz Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Hemodiyaliz kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda böbrekler yoluyla vücuttan atılamayıp biriken zararlı maddelerin geçirgen bir zar kullanılarak vücuttan temizlenmesi işlemidir.Halen bu yöntem tüm dünya ülkelerinde yaygın olarak uygulanmaktadır. Böbrek yetmezliğinde acil tedavi gerektiğinde bugün için uygulanabilecek tek tedavi seçeneği hemodiyalizdir.
Hastalığınızın gerek seyrine, gerekse tahlil sonuçlarınıza göre doktorunuz tarafından hemodiyaliz tedavisine başlamanız teklif edilmektedir. Eğer hemodiyaliz tedavisi görmeyi kabul ederseniz hemodiyalize girebilmeniz amacıyla -eğer daha önceden oluşturulmamış ise- vücudunuzda bir damar yolu oluşturulması gerekecektir. Damar yolu oluşturulduktan sonra genellikle haftada iki veya üç gün dört saat süreyle hemodiyaliz tedavisi görmeye başlayacaksınız.
Damar yolu fistül, suni damar veya kateter olabilir. Fistül veya suni damar daha önceden açılmamış ise ve hastanın acil olarak diyalize girmesi gerekiyorsa hastaya kateter yerleştirilmesi gerekecektir. Kateter hastanın omuzu, boynu ya da kasığındaki büyük toplardamarlara yerleştirilir.